Features may include:
Inspired by our trailblazing founders, we continue to innovate what’s next in American Motorcycling. The Indian Challenger blends distinctive American style, next generation performance, and rider-centric technology in a single package to help riders break free from the grind.
A chassis mounted fairing for stable handling also provides class-leading wind protection. Inverted front suspension, lightweight cast aluminum front frame, and adjustable Fox® rear shock deliver curve-hugging handling and unyielding stability so you can carve all the corners.
Race-spec, radially-mounted Brembo® brakes provide superior stopping power, and performance touring Metzeler® Cruisetec® tires offer supreme traction.
Choose between three ride modes, Rain, Standard, and Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for enhanced comfort in slow-moving traffic.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu in (1768 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 4.251 in (108 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | Peak: 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52 mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual exhaust w/ Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler® Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler® Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Weight, As Shipped | 819 lbs (372 kg) |
| Weight, In Running Order | 855 lbs (380 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Features | |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth® Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay®, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLK |
| Stock # | IN437092 |
| VIN | 56KLCLRR7S3437092 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu in (1768 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 4.251 in (108 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | Peak: 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52 mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual exhaust w/ Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler® Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler® Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Weight, As Shipped | 819 lbs (372 kg) |
| Weight, In Running Order | 855 lbs (380 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Features | |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth® Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay®, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
RideNow Ocala | 3880 N US Hwy 441 Ocala, FL 34475 | (352) 732-8531 | Powered by Dealer Spike