Features may include:
Inspired by our trailblazing founders, we continue to innovate what’s next in American Motorcycling. The Chieftain PowerPlus blends distinctive American style, next generation performance, and rider-centric technology in a single package to help riders break free from the grind.
Inverted front forks and radial Brembo® brakes combined with dual rotors are designed to turn power into great handling and confident stopping.
Comes standard with keyless ignition, remote locking saddlebags, adjustable windshield with the push of a button, and a USB charging port. Providing convenience, safety, and performance while ensuring enjoyable rides for every rider.
Cruise control comes standard and choose between three ride modes, Tour, Standard, or Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for more comfort in slow-moving traffic.
Integrated into the dash, the 7" Display powered by RIDE COMMAND offers turn-by-turn navigation, Bluetooth
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless performance, comfort and technology options to make Chieftain PowerPlus your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu-in (1768 cc) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Bore | 108mm |
| Stroke | 96.5mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52 mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler® Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler® Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (686 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs / 628 kg |
| Weight, As Shipped | 806 lbs (366 kg) |
| Weight, In Running Order | 842 lbs (382 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLK |
| Stock # | IN433934 |
| VIN | 56KLFDRR2S3433934 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu-in (1768 cc) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Bore | 108mm |
| Stroke | 96.5mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52 mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler® Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler® Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (686 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs / 628 kg |
| Weight, As Shipped | 806 lbs (366 kg) |
| Weight, In Running Order | 842 lbs (382 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Ocala | 3880 N US Hwy 441 Ocala, FL 34475 | (352) 732-8531 | Powered by Dealer Spike