Features may include:
Inspired by our trailblazing founders, we continue to innovate what’s next in American Motorcycling. The Indian Pursuit blends distinctive American style, next generation performance, and rider-centric technology in a single package to help riders break free from the grind.
Experience unparalleled comfort on the road with the chassis-mounted fairing, electronically adjustable windshield, and heated premium seats. Whether you’re the rider or passenger, these features provide optimal wind protection and customizable warmth, enhancing your touring experience. With a chassis-mounted fairing, optional electronically adjustable Fox® rear suspension preload, inverted front forks, and a cast-aluminum frame, you have ultimate control.
36+ gallons of weatherproof, remote-locking storage or take off the quick-release trunk to drop weight and give yourself a whole new profile. Enjoy even more storage with additional compartments seamlessly integrated into the lower fairings.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu-in (1768 cc) |
| Bore | 4.251 in (108 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52 mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler® Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler® Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1066 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Weight, As Shipped | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Springfield Blue Vivid Crystal / Black Vivid |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLK/BLU |
| Stock # | IN439940 |
| VIN | 56KLDDSS1S3439940 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 108 cu-in (1768 cc) |
| Bore | 4.251 in (108 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Power | 122 HP |
| Engine Torque | 128 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | 3800 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52 mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler® Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler® Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1066 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 gal (22.7 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Weight, As Shipped | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Springfield Blue Vivid Crystal / Black Vivid |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Ocala | 3880 N US Hwy 441 Ocala, FL 34475 | (352) 732-8531 | Powered by Dealer Spike