Features may include:
No more excuses, Sport Scout Sixty, starting at $11,499
A blacked-out, liquid-cooled V-Twin engine delivers 65 ft-lbs of torque and 85 hp, guaranteeing a thrilling ride. With a 5-speed transmission, it’s a bike you can ride and grow into, not out of.
The Sport Scout Sixty features a performance-inspired quarter fairing and a 19-inch front wheel that makes every ride a bold statement. Custom style that commands respect.
With the lowest in-class seat height, easy mount and dismount, and a low center of gravity- the Sport Scout Sixty is designed for confidence and comfort. Along with the mid-controls putting your weight directly beneath you, these ergonomically designed controls will provide a confidence-inspiring ride for riders across the board.
Comes standard with ride-enhancing amenities such as LED Lighting and fuel level gauges, the Sport Scout Sixty will deliver an improved riding experience. Upgrade to the Limited Trim for cruise control, traction control, ride modes, and a USB charger to enjoy enhanced safety, convenience, and an exceptional riding experience.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 60 cu in (999 cc) |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 3.661 in (93 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque | Peak: 65 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6,500 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.680:1 |
| Final Drive | 2.276 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 46.5 in (1,181 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2,206 mm) |
| Overall Width | 33.4 in (848 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Weight, As Shipped | 529 lbs (240kg) |
| Weight, In Running Order | 549 lbs (249kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLK |
| Stock # | IN021856 |
| VIN | 56KSCB619S3021856 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 60 cu in (999 cc) |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 3.661 in (93 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque | Peak: 65 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6,500 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.680:1 |
| Final Drive | 2.276 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 46.5 in (1,181 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2,206 mm) |
| Overall Width | 33.4 in (848 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Weight, As Shipped | 529 lbs (240kg) |
| Weight, In Running Order | 549 lbs (249kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Ocala | 3880 N US Hwy 441 Ocala, FL 34475 | (352) 732-8531 | Powered by Dealer Spike