An aggressive stance and bobber design adorned with 125th anniversary badging throughout and meticulously hand-painted.
Features may include:
The Scout Bobber 125th Anniversary Edition doesn’t look backward. It screams forward. Aggressive bobber stance. Chopped fenders. Headlight nacelle. Solo seat. With elevated details and the highest quality fit and finish.
The Scout Bobber 125th Anniversary Edition is defined by premium Black Crystal that fades into 125th Anniversary Red, accentuated by “One Hundred Twenty-Fifth Anniversary” branded pinstriping and hand-applied details refined at every edge. Each Scout Bobber 125th Anniversary Edition is hand-painted and takes over eight hours to complete.
A next generation motorcycle calls for a next generation engine. The SpeedPlus 1250-cc liquid-cooled V-Twin delivers 111 hp and 82 ft-lbs of torque for a balanced yet thrilling ride.
The Scout Bobber 125th Anniversary Edition is elevated where it matters and refined without compromise to stand out from the pack. Built for riders who know progress is earned—never inherited. An anniversary badge stitched solo seat keeps the silhouette pure, and commemorative badging anchors it all to 125 years of Indian Motorcycle. With only 450 available world-wide, the Scout Bobber 125th Anniversary Edition is no garage trophy, it can barely be contained.
The Pathfinder Adaptive LED Headlight provides improved visibility and more eye-catching style, even at night.
The 8-spoke precision machined wheels and wide sidewall tires add to the iconic styling without sacrificing performance for a smooth ride and distinctive style.
Scout Bobber 125th Anniversary Edition comes with three ride modes, Tour, Standard, or Sport, and modern features that include full LED lighting, keyless ignition, cruise control, and ABS.
Design detail meets modern function with the 4" Display, powered by RIDE COMMAND. Experience effortless cruising with GPS navigation, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology, offering Bike Health, Bike Locator and more.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 111 hp |
| Engine Torque | Peak: 6300 rpm |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 82 ft-lbs |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 63 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966:1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 42.2 in (1071 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 36.6 in (930 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.4° / 4.9 in (125.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Seating Capacity | Solo Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 522 lbs (237 kg) |
| Weight, In Running Order | 542 lbs (246 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | 125th Anniversary Red with Black Crystal Fade |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, 4" Display Powered by RIDE COMMAND |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed TCU for One-Year Free* with Bike Health, Bike Locator, Account Sync and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | RED/BLK |
| Stock # | IN028792 |
| VIN | 56KSBF772T3028792 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid Cooled V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 111 hp |
| Engine Torque | Peak: 6300 rpm |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 82 ft-lbs |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 63 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966:1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 42.2 in (1071 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 36.6 in (930 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.4° / 4.9 in (125.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Seating Capacity | Solo Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 522 lbs (237 kg) |
| Weight, In Running Order | 542 lbs (246 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | 125th Anniversary Red with Black Crystal Fade |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, 4" Display Powered by RIDE COMMAND |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed TCU for One-Year Free* with Bike Health, Bike Locator, Account Sync and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Ocala | 3880 N US Hwy 441 Ocala, FL 34475 | (352) 732-8531 | Powered by Dealer Spike