The Scout Sixty Bobber is a minimalist, blacked out cruiser with a 60 cu-in engine. Includes everything from the Standard Trim plus Cruise Control, Traction Control, Three Ride Modes, and a USB Charger.
Features may include:
A blacked-out, liquid-cooled V-Twin engine delivers 65 ft-lbs of torque and 85 hp, guaranteeing a thrilling ride. With a 5-speed transmission, it’s a bike you can ride and grow into, not out of.
Scout Sixty Bobber features a stripped-down, blacked-out design with a short, bobber rear fender giving a nod to traditional bobber style.
Comes standard with ride-enhancing amenities such as LED lighting and fuel level gauges, cruise control, traction control, ride modes, and a USB charger to enjoy enhanced safety, convenience, and an exceptional riding experience.
With a low seat height, easy mount and dismount, mid-controls, and a low center of gravity, the Scout Sixty Bobber is designed for confidence and comfort.
Explore over 100 accessories and four curated collections that deliver countless style, comfort and protection accessory options for your favorite types of riding.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 60 cu-in (999 cc) |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 3.661 in (93 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 85 hp |
| Engine Torque | Peak: 65 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6,500 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.680:1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® Night Dragon 130/90B16 67H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 42.2 in (1,071 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 33.7 in (855mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.4° / 4.9 in (125.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 516 lbs (234 kg) |
| Weight, In Running Order | 536 lbs (243 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control | Passenger Accommodations: Solo Seat - 2-Up Accessory Options |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLK |
| Stock # | IN030367 |
| VIN | 56KSBC613T3030367 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 60 cu-in (999 cc) |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 3.661 in (93 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 85 hp |
| Engine Torque | Peak: 65 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6,500 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.680:1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® Night Dragon 130/90B16 67H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 42.2 in (1,071 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 33.7 in (855mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.4° / 4.9 in (125.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 516 lbs (234 kg) |
| Weight, In Running Order | 536 lbs (243 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control | Passenger Accommodations: Solo Seat - 2-Up Accessory Options |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Ocala | 3880 N US Hwy 441 Ocala, FL 34475 | (352) 732-8531 | Powered by Dealer Spike