2025 Polaris Ranger Crew® 570 Full Size
Retail Price $14,799.00
OUR PRICE
$10,691.00
Savings $4,108.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$10,691.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Ocala
Primary ColorGRN
Stock #
PO078417
VIN
3NSCDA576SE078417
Condition
Excellent
Product Features
Dealer Notes
Welcome to RideNow Powersports of Ocala Floridas Largest Powersports DealershipRideNow Powersports of Ocala is Floridas largest powersports dealership, offering an unbeatable selection, exceptional service, and a customer first experience. Whether youre a seasoned rider or just starting out, our team helps you find the perfect motorcycle, ATV, side by side, personal watercraft, and more.With over 1,000 new and preowned vehicles from top brands like Yamaha, Honda, KTM, Ducati, Husqvarna, Triumph, BMW, Kawasaki, Polaris, Can Am, Suzuki, Sea Doo, CFMOTO, and Slingshot, we have the right ride for every style, experience, and budget.Our financing specialists work with top lenders to provide flexible options for all credit situations. Plus, enjoy FREE tire installation as part of our commitment to value and customer care.Visit RideNow Ocala today open seven days a week for sales, service, parts, accessories, and financing. RideNow Ocala Where Your Next Adventure Begins.
Description
2025 Polaris® Ranger Crew 570 Full-Size
Do More. Spend Less.RANGER 570 Full-Size delivers all the right tools for your tasks—at an unbeatable value.
Features may include:
- COMFORT
From working around your property to enjoying a day on the trails, you and your crew can count on a smooth, comfortable ride over the tough terrain.
- CAPABILITY
RANGER 570 Full-Size helps you move, tow or haul with ease.
- DURABILITY
RANGER 570 Full-Size is built to finish the job, day in and day out.
Includes:- 44 HP ProStar Engine
- 10.5" Ground Clearance
- 25" Tires
- 1,500 Lb. Towing Capacity
- 800 Lb. Box Capacity
- Full-Coverage Front Bumper
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke Single Cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 HP |
| Engine Torque | 35.4 LB-FT |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9 in (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10 in. (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.5 x 54 x 11.5 in (93 x 137 x 29 cm) |
| Ground Clearance | 10.5 in (26.7 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 146 x 60 x 74 in (370 x 152 x 188 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271.8 cm) |
| Turning Radius | 17.8 ft (544 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 800 lb (363 kg); California 600 lb (272.2 kg) |
| Fuel Capacity | 9 gal (34.1 L) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs (680.4 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Rack capacity, rear | 800 lb. (363 kg) |
| Weights | |
| GVWR | 2966 lbs |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,392 lb (631 kg) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Lights and Safety | |
| Lighting | 50W Headlight, LED Tail |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Instrumentation | Single Analog Dial with 2" LCD Rider Information Center, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Volt Meter, Service Indicator and Codes, Seatbelt Reminder Light, DC Outlet |
| Hitch/Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
Shopping Tools
Quote by Phone
2025 Polaris Ranger Crew® 570 Full Size
$10,691.00
Related Products
RideNow Ocala
Scan to visit
rhy928p6.dealerspike-clients.com
2025 Polaris Ranger Crew® 570 Full Size
Price:
Retail: $14,799.00 | Our Price: $10,691.00 | Save: $4,108.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | GRN |
| Stock # | PO078417 |
| VIN | 3NSCDA576SE078417 |
| Condition | Excellent |
Description
Welcome to RideNow Powersports of Ocala Floridas Largest Powersports DealershipRideNow Powersports of Ocala is Floridas largest powersports dealership, offering an unbeatable selection, exceptional service, and a customer first experience. Whether youre a seasoned rider or just starting out, our team helps you find the perfect motorcycle, ATV, side by side, personal watercraft, and more.With over 1,000 new and preowned vehicles from top brands like Yamaha, Honda, KTM, Ducati, Husqvarna, Triumph, BMW, Kawasaki, Polaris, Can Am, Suzuki, Sea Doo, CFMOTO, and Slingshot, we have the right ride for every style, experience, and budget.Our financing specialists work with top lenders to provide flexible options for all credit situations. Plus, enjoy FREE tire installation as part of our commitment to value and customer care.Visit RideNow Ocala today open seven days a week for sales, service, parts, accessories, and financing. RideNow Ocala Where Your Next Adventure Begins.
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke Single Cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 HP |
| Engine Torque | 35.4 LB-FT |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9 in (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10 in. (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.5 x 54 x 11.5 in (93 x 137 x 29 cm) |
| Ground Clearance | 10.5 in (26.7 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 146 x 60 x 74 in (370 x 152 x 188 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271.8 cm) |
| Turning Radius | 17.8 ft (544 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 800 lb (363 kg); California 600 lb (272.2 kg) |
| Fuel Capacity | 9 gal (34.1 L) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs (680.4 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Rack capacity, rear | 800 lb. (363 kg) |
| Weights | |
| GVWR | 2966 lbs |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,392 lb (631 kg) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Lights and Safety | |
| Lighting | 50W Headlight, LED Tail |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Instrumentation | Single Analog Dial with 2" LCD Rider Information Center, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Volt Meter, Service Indicator and Codes, Seatbelt Reminder Light, DC Outlet |
| Hitch/Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |