2025 Polaris RZR Pro R 4 Ultimate
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$43,299.00
Overview
Product Features
Description
2025 Polaris® RZR Pro R 4 Ultimate
Champion of the DesertUnleash a force of nature with RZR Pro R, our most powerful RZR with race-proven durability.
Features may include:
- A Bold New Design
Show up and stand out with the bold new design of RZR Pro R–delivering more and style and performance to win it all.
- Refined Interior
Winning starts from within, and RZR Pro R is no exception. Its interior is meticulously designed with more comfort and convenience, empowering you to ride farther, drive harder and finish in first place.
- PERFORMANCE
Out-thrill them all with an off-road beast designed to dominate. RZR Pro R delivers heart-pounding performance with race-proven components to defy deserts and conquer dunes.
- Game-Changing Technology
Take your ride up a notch with off-road optimized tech. From advanced connectivity to groundbreaking sound, the RZR Pro R features cutting-edge tech to unlock more potential off road.
- NEW! Fresh Cabin Air Intakes
- NEW! Animated RZR Fang Accent Lighting
- NEW! Rockford Fosgate® Stage 4 Audio
- NEW! Color Matched 5-Lug Beadlock Wheels
- NEW! Pro Climate Heat & Vent seats
- NEW! Front Painted Fascia
- NEW! Painted Center Hood
- DYNAMIX DV with 4 Selectable Ride Modes
- FOX 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass Shocks
- RIDE COMMAND Off-Road Mapping Integrated into a 7" Display
- Vehicle Telemetry Data with RIDE COMMAND+
- Rear Camera
- Telescoping Steering Wheel & Button Controls
- Aluminum Roof
- Retractable 6-pt Harness
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Inline Four Cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 1997cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 225 HP |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Pro Performance True 2WD/4WD/4WD Lock |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel withTilt and Telescoping Adjustment; DYNAMIX DV with Integrated EPS Modes and RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Suspension | |
| Front Suspension | Light Weight Boxed Dual A-Arm with 3 piece Stabilizer Bar and 27.0 in (68.6 cm) *Usable Travel, 22.25 in (56.5 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Rear Suspension | Boxed Trailing Arm with Toe Link, High-Clearance Radius Rods, and 3 Piece Stabilizer Bar and 29.0 in (73.7 cm) *Usable Travel, 24.5 in (62.2 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Front Shocks | FOX® 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass (Electronically Controlled Compression and Rebound) |
| Rear Shocks | FOX® 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass (Electronically Controlled Compression and Rebound) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Triple-Bore |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc Dual-Bore Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 5-Lug, 15" Cast Aluminum Rim with Painted Beadlock |
| Front Tire | 32 x 10-15 Maxxis Rampage Fury; 8-Ply Rated; Wheel Size 15x7 |
| Rear Tire | 32 x 10-15 Maxxis Rampage Fury; 8-Ply Rated; Wheel Size 15x7 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 165.5 x 74 x 76.5" (420 x 188 x 194 cm) |
| Wheelbase | 133.5 in (339.1cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 12.30 gal (46.56 L) |
| Payload Capacity | 900 lb (408 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2480 lb (1124.9 kg) |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature Animated RZR Fang Accent Lighting White LED, Low / High & Red LED Tail / Brake Lights and Interior Accent Lighting |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride®; Convertible Fold Flat Rear Seat Storage with Integrated Tie Down Points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) Factory Equipped Cargo Liner |
| Seat Type | Front: Heated & Vented Bolstered Bucket Seats with 4-way adjustability (including 6" front to back toolless seat sliders with tilt adjustability) and Retractable Click-6 Harnesses Rear: Stadium style seating with non-retractable 6-point harnesses |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Instrumentation | RIDE COMMAND® 7” Glove-Touch Display: DYNAMIX 2.0 Visualizer, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio (Accessory Speakers Required - Sold Separately), In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets, Polaris P.A.S.S Anti-Theft System. Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals. Digital Instrumentation: Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2025 Polaris RZR Pro R 4 Ultimate
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLK/GRN |
| Stock # | PO145270 |
| VIN | 3NSR4D2K8SG145270 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Inline Four Cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 1997cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 225 HP |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Pro Performance True 2WD/4WD/4WD Lock |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel withTilt and Telescoping Adjustment; DYNAMIX DV with Integrated EPS Modes and RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Suspension | |
| Front Suspension | Light Weight Boxed Dual A-Arm with 3 piece Stabilizer Bar and 27.0 in (68.6 cm) *Usable Travel, 22.25 in (56.5 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Rear Suspension | Boxed Trailing Arm with Toe Link, High-Clearance Radius Rods, and 3 Piece Stabilizer Bar and 29.0 in (73.7 cm) *Usable Travel, 24.5 in (62.2 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Front Shocks | FOX® 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass (Electronically Controlled Compression and Rebound) |
| Rear Shocks | FOX® 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass (Electronically Controlled Compression and Rebound) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Triple-Bore |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc Dual-Bore Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 5-Lug, 15" Cast Aluminum Rim with Painted Beadlock |
| Front Tire | 32 x 10-15 Maxxis Rampage Fury; 8-Ply Rated; Wheel Size 15x7 |
| Rear Tire | 32 x 10-15 Maxxis Rampage Fury; 8-Ply Rated; Wheel Size 15x7 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 165.5 x 74 x 76.5" (420 x 188 x 194 cm) |
| Wheelbase | 133.5 in (339.1cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 12.30 gal (46.56 L) |
| Payload Capacity | 900 lb (408 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2480 lb (1124.9 kg) |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature Animated RZR Fang Accent Lighting White LED, Low / High & Red LED Tail / Brake Lights and Interior Accent Lighting |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride®; Convertible Fold Flat Rear Seat Storage with Integrated Tie Down Points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) Factory Equipped Cargo Liner |
| Seat Type | Front: Heated & Vented Bolstered Bucket Seats with 4-way adjustability (including 6" front to back toolless seat sliders with tilt adjustability) and Retractable Click-6 Harnesses Rear: Stadium style seating with non-retractable 6-point harnesses |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Instrumentation | RIDE COMMAND® 7” Glove-Touch Display: DYNAMIX 2.0 Visualizer, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio (Accessory Speakers Required - Sold Separately), In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets, Polaris P.A.S.S Anti-Theft System. Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals. Digital Instrumentation: Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |