2026 Polaris Ranger® 1000 Premium
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$13,691.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® Ranger 1000 Premium
Up For the TaskFeatures may include:
COMFORT- Pack It All:
Take advantage of easy-to-access in-cab storage for all your small essentials, to be prepared for the task at hand.
- All Day Comfort:
Ride more comfortably from sunup to sundown, thanks to a tilt steering wheel, plush seat cushions, and factory-installed roof (on Premium). Redesigned cab nets offer one handed operation for easier entry and exit.
- Extend Your Day:
LED headlights on Premium models offer enhanced lighting to help start your day earlier and finish later.
CAPABILITY- Smoother Steering:
Upgraded electronic power steering provides even smoother low-speed turning and assisted return to center, making it easier to recover after a turn.
- Ready To Tow:
Take advantage of the 2,500-lb. towing capacity for large loads by connecting your trailer to the standard 2" receiver.
- Haul More with Ease:
The 1,000-lb. gas-assist dump box makes unloading heavy loads from the cargo box quick and easy.
DURABILITY- Effortless Shifting:
Command the driver’s seat with confidence, thanks to the upgraded Gen 2 transmission. It reduces shift effort by up to 50% to easily shift between drive, park, and reverse delivering a consistent, predictable feel.
- Enhanced Protection:
Boldly navigate rugged terrain with a full-body skid plate, massive front bumper, and CV guards that protect wheels and control arms from trail debris.
- Built To Last:
RANGER 1000 is built with a strong one-piece chassis and beefed-up front drive to take on the toughest jobs—day in and day out.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder SOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 61 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" aluminum |
| Front Tire | 26 x 9-12; PXT 2.0 |
| Rear Tire | 26 x 11-12; PXT 2.0 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 12.5" (31.75 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 62.5 x 76"" (305 x 159 x 191 cm) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13.3' (4 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) CA Models: 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,572 lbs. (713 kg) |
| Curb Weight | 1,697 lbs. (770 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Rover Rust, Mirage Beige, Granite Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 600-lm low beam, 1,000-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 3-person bench seat with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Features | Doors: Cab Nets |
| Instrumentation | Driver: 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Ranger® 1000 Premium
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | GRY |
| Stock # | PO254674 |
| VIN | 3NSTAE993TH254674 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder SOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 61 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" aluminum |
| Front Tire | 26 x 9-12; PXT 2.0 |
| Rear Tire | 26 x 11-12; PXT 2.0 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 12.5" (31.75 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 62.5 x 76"" (305 x 159 x 191 cm) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13.3' (4 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) CA Models: 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,572 lbs. (713 kg) |
| Curb Weight | 1,697 lbs. (770 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Rover Rust, Mirage Beige, Granite Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 600-lm low beam, 1,000-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 3-person bench seat with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Features | Doors: Cab Nets |
| Instrumentation | Driver: 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |