2026 Polaris Ranger Crew® 1000
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$12,981.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® Ranger Crew 1000
Up for the TaskMake your days count with RANGER 1000. Its powerful engine delivers class-leading hauling and towing to boost efficiency on the job.
Features may include:
COMFORT- Pack It All
Take advantage of easy-to-access, in-cab storage for all your small essentials, ensuring you're prepared for the task at hand.
- All-Day Comfort
Ride more comfortably from sunup to sundown, thanks to a tilt steering wheel, plush seat cushions, and factory-installed roof (on Premium). Cab nets offer one-handed operation for easier entry and exit.
- Extend Your Day
LED headlights on Premium models offer enhanced lighting to help start your day earlier and finish later.
CAPABILITY- Overcome Obstacles
Up to 12.5" of ground clearance offers more space to overcome rocky terrain and other obstacles to efficiently and comfortably get the job done.
DURABILITY- Effortless Shifting
Command the driver's seat with confidence, thanks to the upgraded Gen 2 transmission. It reduces shift effort by up to 50% to easily shift between drive, park and reverse--delivering a consistent, predictable feel.
- Enhanced Protection
Boldly navigate rugged terrain with a full-body skid plate, massive front bumper and CV guards that protect wheels and control arms from trail debris.
- Built to Last
RANGER 1000 is built with a strong one-piece chassis and beefed-up front drive to take on the toughest jobs—day in and day out.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 61 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 |
| Rear Tire | 25 x 11-12; Carlstar 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.7 x 54.2 x 12.5" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152 x 62.5 x 76" (386 x 158 x 191 cm) |
| Wheelbase | 113" (287 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 17 ft (5.2 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Payload Capacity | 1,700 lbs. (771 kg) CA Models: 1,350 lbs. (612 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1,134 kg) |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,848 lbs. (838 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,723 lbs. (782 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen headlights, 55-W low beam, 60-W high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 6-person, dual-row bench seats with 3-point harness |
| Features | Doors:Cab nets |
| Instrumentation | 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Ranger Crew® 1000
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | GRN |
| Stock # | PO253910 |
| VIN | 3NST6A993TH253910 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 61 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 |
| Rear Tire | 25 x 11-12; Carlstar 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.7 x 54.2 x 12.5" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152 x 62.5 x 76" (386 x 158 x 191 cm) |
| Wheelbase | 113" (287 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 17 ft (5.2 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Payload Capacity | 1,700 lbs. (771 kg) CA Models: 1,350 lbs. (612 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1,134 kg) |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,848 lbs. (838 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,723 lbs. (782 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen headlights, 55-W low beam, 60-W high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 6-person, dual-row bench seats with 3-point harness |
| Features | Doors:Cab nets |
| Instrumentation | 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |