2026 Polaris Ranger® Crew XP 1000 Premium
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$20,942.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® Ranger Crew XP 1000 Premium
Power Through Tasks and Trails.Features may include:
COMFORT- Sunup to Sundown Comfort:
Ride more comfortably from sunup to sundown, thanks to a tilt steering wheel, contoured seats with back bolsters and a factory-installed roof. Redesigned cab nets offer one-handed operation for easier entry and exit.
- Extend Your Play:
Work doesn’t have a curfew. LED headlights provide a bold, refined look while delivering enhanced illumination for those early morning or late-night tasks.
- In-Cab Convenience:
Take advantage of easy-to-access in-cab and under-seat storage for your gear. Place essentials in the dual-integrated glove boxes and keep beverages secure with up to 8 cup holders. Plus, charge your phone with the USB charging port
CAPABILITY- Performance With Precision:
Stay smooth and controlled on the job or trail, thanks to 3-position throttle control with different drive modes. Choose ‘Performance’ for more response, ‘Standard’ for everyday driving, or ‘Work’ for improved low-speed control.
- Equipped To Adapt:
Adapt to the terrain with three driveline modes: AWD, 2WD, and VersaTrac Turf Mode. For work around the house, use VersaTrac Turf Mode to unlock the rear differential for easier and tighter turns that won’t tear up your lawn.
- Prepped With Pulling Power:
Complete the job or get back on the trail quicker, thanks to the pulling power of a factory-installed 4,500-lb. winch with synthetic rope, autostop, and wireless remote.
DURABILITY- Enhanced Protection:
Boldly navigate obstacles with a rigid one-piece chassis, a redesigned front end featuring a larger front bumper, and a full-body skid plate.
- Effortless Shifting:
Command the driver’s seat with confidence, thanks to the upgraded Gen 2 transmission. It reduces shift effort by up to 50% to easily shift between drive, park, and reverse--delivering a consistent, predictable feel.
- Sure-Footed Traction:
Navigate the toughest terrain confidently with 29” 8 ply Pro Armor tires providing enhanced puncture resistance and a more peaceful cab experience. The 14” aluminum wheels add premium styling to elevate rough rides.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 82 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152 x 62.5 x 79.5"" (386 x 158 x 201 cm) |
| Wheelbase | 113" (287 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 17.5' (5.3 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,600 lbs. (726 kg) CA Models: 1,350 lbs. (612 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2143 lbs. (972 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,018 lbs. (915 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Stealth Gray, Sunset Red |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 1,250-lm low beam, 2,300-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 6-person, dual-row, bolstered bench seats with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Instrumentation | Driver: Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Ranger® Crew XP 1000 Premium
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | RED |
| Stock # | PO005370 |
| VIN | 4XARSE995T8005370 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 82 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152 x 62.5 x 79.5"" (386 x 158 x 201 cm) |
| Wheelbase | 113" (287 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 17.5' (5.3 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,600 lbs. (726 kg) CA Models: 1,350 lbs. (612 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2143 lbs. (972 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,018 lbs. (915 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Stealth Gray, Sunset Red |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 1,250-lm low beam, 2,300-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 6-person, dual-row, bolstered bench seats with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Instrumentation | Driver: Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |