2026 Polaris Ranger XP 1000 NorthStar Ultimate Polaris Pursuit Camo
$34,099.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$34,099.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Ocala
Primary ColorCAM
Stock #
PO040069
VIN
4XARRY990T8040069
Condition
Excellent
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 82 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 65 x 79.5" (305 x 165 x 201 cm) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13' (4 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,275 lbs. (578 kg) CA Models: ,1100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2140 lbs. (971 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,012 lbs. (913 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Polaris Pursuit Camo |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 1,250-lm low beam, 2,300-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 3-person bolstered bench seats with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Features | Doors: Powered window doors |
| Instrumentation | Driver: Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris Ranger XP 1000 NorthStar Ultimate Polaris Pursuit Camo
$34,099.00
RideNow Ocala
Scan to visit
rhy928p6.dealerspike-clients.com
2026 Polaris Ranger XP 1000 NorthStar Ultimate Polaris Pursuit Camo
Price:
$34,099.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | CAM |
| Stock # | PO040069 |
| VIN | 4XARRY990T8040069 |
| Condition | Excellent |
Description
description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 82 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 65 x 79.5" (305 x 165 x 201 cm) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13' (4 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,275 lbs. (578 kg) CA Models: ,1100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2140 lbs. (971 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,012 lbs. (913 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Polaris Pursuit Camo |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 1,250-lm low beam, 2,300-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 3-person bolstered bench seats with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Features | Doors: Powered window doors |
| Instrumentation | Driver: Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |