2026 Polaris RZR Pro XP® Sport
$24,499.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$24,499.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 HP |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Standard steering wheel with tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | High-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Trailing arm and standard-clearance radius rods with stabilizer bar |
| Front Shocks | 2"" FOX shocks with position-sensitive spiral technology and QS3 compression adjusters |
| Rear Shocks | 2.5" FOX shocks with position-sensitive spiral technology and QS3 compression adjusters |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 22" (55.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" cast aluminum rim with 4-lug pattern |
| Front Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 6 |
| Rear Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 7 |
| Front Wheel Travel | 17" (43.2 cm) |
| Rear Wheel Travel | 20" (50.8 cm) |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 14.5" (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 126 x 64 x 71.7" (320 x 162.6 x 182.1 cm) |
| Wheelbase | 96" (244 cm) |
| Turning Radius | 18.4' |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 12 gal. (45.4 L) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (336 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,833 lbs. (831 kg) |
| Curb Weight | 1941 lbs. (880 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Storm Grey, Sand Dune |
| Lights and Safety | |
| Lighting | White LED low/high and red LED tail/brake lights. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver 4-way adjustability (including 6" front-to-back toolless seat slider with tilt adjustability) and passenger tilt adjustability with 3-pt. height-adjustable seatbelts |
| Features | Doors: Half doors |
| Instrumentation | Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR Pro XP® Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | GRY |
| Stock # | PO231034 |
| VIN | 3NSXPE925TG231034 |
| Condition | Excellent |
Description
Embark on an adventure with the sleek and powerful 2026 Polaris RZR Pro XP® Sport UTV, boasting of elegance. Imagine cruising through sand dunes in a machine that effortlessly combines style and performance in a harmonious symphony of gray or sandy hues, depending on your preference.
This multi-terrain marvel is not just a mere vehicle; it's a beast ready to conquer any landscape with its ProStar™ Parallel Twin engine delivering a whopping 181.0 horsepower. The 4-stroke engine roars to life with a turbocharged rumble, propelling you forward with unstoppable force. Liquid cooling ensures optimal performance as you traverse through challenging trails, while the 8 valves with a configuration of DOHC work tirelessly to keep the engine running smoothly.
Picture yourself at the helm of this UTV, feeling the thrill of adventure course through your veins as you command the 925.0cc engine with precision. The Continuously Variable Transmission (CVT) seamlessly transitions between gears, providing a smooth and exhilarating ride. With a shaft-driven primary drive, the power is transferred efficiently to the wheels, ensuring maximum traction on any terrain.
As you carve through rugged landscapes, the steel frame and aluminum wheels provide durability and stability, giving you the confidence to push the limits. The independent double A-a...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 HP |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Standard steering wheel with tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | High-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Trailing arm and standard-clearance radius rods with stabilizer bar |
| Front Shocks | 2"" FOX shocks with position-sensitive spiral technology and QS3 compression adjusters |
| Rear Shocks | 2.5" FOX shocks with position-sensitive spiral technology and QS3 compression adjusters |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 22" (55.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" cast aluminum rim with 4-lug pattern |
| Front Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 6 |
| Rear Tire | 30 x 10-14; wheel size 14 x 7 |
| Front Wheel Travel | 17" (43.2 cm) |
| Rear Wheel Travel | 20" (50.8 cm) |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 14.5" (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 126 x 64 x 71.7" (320 x 162.6 x 182.1 cm) |
| Wheelbase | 96" (244 cm) |
| Turning Radius | 18.4' |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 12 gal. (45.4 L) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (336 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,833 lbs. (831 kg) |
| Curb Weight | 1941 lbs. (880 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Storm Grey, Sand Dune |
| Lights and Safety | |
| Lighting | White LED low/high and red LED tail/brake lights. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver 4-way adjustability (including 6" front-to-back toolless seat slider with tilt adjustability) and passenger tilt adjustability with 3-pt. height-adjustable seatbelts |
| Features | Doors: Half doors |
| Instrumentation | Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
RideNow Ocala | 3880 N US Highway 441 Ocala, FL 34475 | 352-732-8531 | Powered by Dealer Spike