2026 Polaris RZR XP® 4 1000 Sport
$22,999.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$22,999.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder. |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 114 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H with geared reverse and high-strength clutch |
| Steering | Standard tilt |
| Electronic Power Steering | Standard with quick turn rack |
| Suspension | |
| Front Shocks | 2" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Rear Suspension | Trailing arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore calipers |
| Rear braking system | single-bore calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 16" (40.6 cm) |
| Rear Wheel Travel | 18" (45.7 cm) |
| Front Tire | 29 x 9-14 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-14 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 22 x 7" (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 146.9 x 64 x 72.8" (373.1 x 162.6 x 184.9 cm) |
| Turning Radius | 20.1' |
| Wheelbase | 117" (297.2 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal. (36 L) |
| Payload Capacity | 900 lbs. (408 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,960 lbs. (889kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,828lbs (829 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 660-W Charging System @ 3,000 RPM, 6-Position PULSE Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights & taillights, illuminated in-cab controls |
| Color | |
| Color Option | Stealth Gray / Sand Dune |
| Features | |
| Instrumentation | Center mounted information center w/ 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable speed limiting, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, DC outlet |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver & passenger seat slider, retractable 3-point seat belts, 2nd-row stadium-raised seating |
| Features | Cab Components: Half doors | Speed Limiting: Programmable speed limiting | Vehicle Protection: Front bumper | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR XP® 4 1000 Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | GRY |
| Stock # | PO212746 |
| VIN | 3NSNMS999TF212746 |
| Condition | Excellent |
Description
Buckle up and get ready for an adventure with the 2026 Polaris RZR XP® 4 1000 Sport in a striking finish. The stealthy yet stylish UTV is designed to conquer any terrain with its ProStar™ engine delivering a whopping 114 horsepower. This mean machine is powered by a fuel-injected engine that roars to life at the push of a button, ready to take on the trails with its unstoppable torque of 71 ft-lbs.
With a sturdy steel frame and tough plastic body, this UTV means business while still offering a comfortable ride with vinyl bucket seats that come complete with headrests for that extra touch of luxury. The UTV can comfortably accommodate four riders in two rows, making it perfect for group outings or family adventures.
Equipped with a Polaris Variable Transmission (PVT) system, the RZR XP® 4 1000 Sport effortlessly shifts through gears, whether you're cruising down the straightaways or maneuvering through tough terrain. The Selectable 4X2/AWD driveline ensures that you have the traction you need to tackle any off-road challenge, with a limited slip differential that keeps you in control even in the trickiest situations.
The Walker Evans® suspension system on this beast of a machine offers an incredibly smooth ride, with independent double A-arm suspension in the front and independent suspension in the rear. With 20 inches of tra...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder. |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 114 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H with geared reverse and high-strength clutch |
| Steering | Standard tilt |
| Electronic Power Steering | Standard with quick turn rack |
| Suspension | |
| Front Shocks | 2" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans® needle shocks with 16-position adjustable clickers |
| Rear Suspension | Trailing arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 20" (50.8 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore calipers |
| Rear braking system | single-bore calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 16" (40.6 cm) |
| Rear Wheel Travel | 18" (45.7 cm) |
| Front Tire | 29 x 9-14 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-14 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 22 x 7" (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 146.9 x 64 x 72.8" (373.1 x 162.6 x 184.9 cm) |
| Turning Radius | 20.1' |
| Wheelbase | 117" (297.2 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal. (36 L) |
| Payload Capacity | 900 lbs. (408 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,960 lbs. (889kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,828lbs (829 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 660-W Charging System @ 3,000 RPM, 6-Position PULSE Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights & taillights, illuminated in-cab controls |
| Color | |
| Color Option | Stealth Gray / Sand Dune |
| Features | |
| Instrumentation | Center mounted information center w/ 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable speed limiting, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, DC outlet |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver & passenger seat slider, retractable 3-point seat belts, 2nd-row stadium-raised seating |
| Features | Cab Components: Half doors | Speed Limiting: Programmable speed limiting | Vehicle Protection: Front bumper | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |
RideNow Ocala | 3880 N US Highway 441 Ocala, FL 34475 | 352-732-8531 | Powered by Dealer Spike