2026 Polaris RZR XP S 1000 Sport
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$19,799.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® RZR XP S 1000 Sport
Rock Solid. Trail Ready.Take on brutal rock crawls and grueling trails with a machine designed for uncompromising performance.
Features may include:
An Iconic Design- Designed to Dominate
Featuring a bold, aggressive look and the muscle to match, RZR XP S is built to turn heads and command challenging terrain.
- Make It Yours
Built with seamless accessory integration, RZR XP S offers 60+ Polaris Engineered options to dial in your ride.
Durability and Strength- Crawl Like a Champ
Take on technical rock climbs and trail runs with unwavering confidence, powered by a 30% stronger driveline. With a strengthened front drive and shafts and the RZR Pro S transmission, it's designed for extreme durability.
- Conquer the Extreme
Extreme terrain? Consider it conquered. A 5-bolt wheel hub effortlessly handles large, 32” tires and the intense torque needed for crawling. Lightweight, yet ultra-strong, it also supports longer suspension travel, delivering next-level control for grueling climbs.
- Rigid Performance
Engineered for punishment, RZR XP S features a 7% stronger chassis, larger suspension bolts, reinforced bushings, and a metal skid plate—built to dominate rocky climbs, deep ruts, and high-speed whoops with unwavering strength and control.
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder. |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 114 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD | Drive Modes: Rock, Standard, Sport |
| Driveline | RZR XP 4 S+H13:K13 |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H with geared reverse and high-strength clutch |
| Steering | Standard tilt |
| Electronic Power Steering | Standard with quick turn rack |
| Suspension | |
| Front Shocks | 2.5" Walker Evans® velocity shocks with 16-position adjustable clickers |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 25" (63.5 cm) |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans® velocity shocks with 16-position adjustable clickers |
| Rear Suspension | Trailing arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 25" (63.5 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 19" (48.3 cm) |
| Rear Wheel Travel | 21" (53.3 cm) |
| Front Tire | Pro Armor Trekker; 2.0 32 x 10-15 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | Pro Armor Trekker; 2.0 32 x 10-15 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" cast-aluminum rim with 5-lug pattern |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 22 x 7" (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 122 x 72 x 75.5" |
| Turning Radius | 20.1' |
| Wheelbase | 90" ( 228.6 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal. (36 L) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (336 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1816 lbs. (824kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,726 lbs. (783 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 660-W charging system @ 3,000 RPM, 6-position PULSE bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights & taillights, illuminated in-cab controls |
| Color | |
| Color Option | Stealth Gray / Sand Dune |
| Features | |
| Instrumentation | Center mounted information center w/ 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable speed limiting, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, DC outlet |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider, retractable 3-point seat belts |
| Features | Cab Components: Half doors | Speed Limiting: Programmable speed limiting | Vehicle Protection: Front bumper | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris RZR XP S 1000 Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | GRY |
| Stock # | PO211466 |
| VIN | 3NSNEX996TF211466 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder. |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 114 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | High-performance true on-demand AWD/2WD | Drive Modes: Rock, Standard, Sport |
| Driveline | RZR XP 4 S+H13:K13 |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H with geared reverse and high-strength clutch |
| Steering | Standard tilt |
| Electronic Power Steering | Standard with quick turn rack |
| Suspension | |
| Front Shocks | 2.5" Walker Evans® velocity shocks with 16-position adjustable clickers |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 25" (63.5 cm) |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans® velocity shocks with 16-position adjustable clickers |
| Rear Suspension | Trailing arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 25" (63.5 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 19" (48.3 cm) |
| Rear Wheel Travel | 21" (53.3 cm) |
| Front Tire | Pro Armor Trekker; 2.0 32 x 10-15 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | Pro Armor Trekker; 2.0 32 x 10-15 radial tire | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" cast-aluminum rim with 5-lug pattern |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 22 x 7" (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 122 x 72 x 75.5" |
| Turning Radius | 20.1' |
| Wheelbase | 90" ( 228.6 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal. (36 L) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (336 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1816 lbs. (824kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,726 lbs. (783 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 660-W charging system @ 3,000 RPM, 6-position PULSE bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights & taillights, illuminated in-cab controls |
| Color | |
| Color Option | Stealth Gray / Sand Dune |
| Features | |
| Instrumentation | Center mounted information center w/ 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable speed limiting, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, DC outlet |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider, retractable 3-point seat belts |
| Features | Cab Components: Half doors | Speed Limiting: Programmable speed limiting | Vehicle Protection: Front bumper | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |