2026 Polaris SLR AutoDrive
$33,249.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$33,249.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Ocala
Primary ColorBLU
Stock #
SL169929
VIN
57XAAFHB4T8169929
Condition
Excellent
Product Features
Dealer Notes
Welcome to RideNow Powersports of Ocala Floridas Largest Powersports DealershipRideNow Powersports of Ocala is Floridas largest powersports dealership, offering an unbeatable selection, exceptional service, and a customer first experience. Whether youre a seasoned rider or just starting out, our team helps you find the perfect motorcycle, ATV, side by side, personal watercraft, and more.With over 1,000 new and preowned vehicles from top brands like Yamaha, Honda, KTM, Ducati, Husqvarna, Triumph, BMW, Kawasaki, Polaris, Can Am, Suzuki, Sea Doo, CFMOTO, and Slingshot, we have the right ride for every style, experience, and budget.Our financing specialists work with top lenders to provide flexible options for all credit situations. Plus, enjoy FREE tire installation as part of our commitment to value and customer care.Visit RideNow Ocala today open seven days a week for sales, service, parts, accessories, and financing. RideNow Ocala Where Your Next Adventure Begins.
Description
2026 Polaris Slingshot® SLR AutoDrive
POWER WITH EDGEUpgraded performance and added style from the get-go.
Slingshot SLR brings upgraded performance and head-turning design together for those who live to chase what’s next. Its 204HP engine delivers instant response and effortless acceleration, while refined details — from the larger rear wheel to Stage 2 Max Rockford Fosgate® audio and two-tone paint — make every ride feel personal. Built for those who see the open road not as escape, but as an invitation.
Features may include:
MORE POWER, MORE FUN- Cut ahead of the rest with more power and torque, providing 204 HP from the ProStar 2.0L 4 Cylinder Engine. Plus, two drive modes, Comfort & Slingshot mode, give you more power.
- The Stage 2 Max Rockford Fosgate® larger, 8” speakers leverage additional surface area to produce the most bass and volume you can get on a Slingshot, ensuring your favorite music cuts through wind and road noise at any speed.
- Two unique colorways with premium two-tone paint and graphics, keep your Slingshot looking fresh mile after mile.
- Turn on the style with upper and lower accent lighting and see how easy it is to make a big impression.
- Leave your impression on every road you travel with the Kenda 305/30R20 rear tire, giving your ride a bolder stance from the rear.
- Bring comfort and style to your ride with increased side bolsters and lumbar support soak in that wind therapy.
- Infused inside and out with tech that turns heads, including a 7" Display powered by RIDE COMMAND which includes audio integration, customizable gauges and vehicle information.
| Engine | |
|---|---|
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.5 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Displacement | 1,997 cc |
| Engine Type | Prostar 2.0L 4 Cylinder |
| Valve train | DOHC |
| Engine Power | Peak: 204.1 HP @ 7,500 RPM | Power to Weight Ratio: 8.2 lb/hp |
| Engine Torque, Maximum | Peak: 149.8 ft-lbs at 6,500 RPM |
| Rated Engine Speed | Rev Limit: 8,500 RPM |
| Electronic Power Steering | Variable Speed Sensitive Electronic Power Steering 2.0 |
| Ignition | Proximity Key with Keyless Start |
| Acceleration | 0-60 MPH: 4.9 Seconds |
| Battery | |
| Battery | 30AH, 12V, 400 CCA |
| Performance | |
| Top Speed | Limited to 125 MPH |
| Fuel System | |
| Fuel System | Multiport Injected |
| Fuel Type | 91 octane or higher |
| Drivetrain | |
| Steering | Actuation: Rack-and-pinion | Turns: 2.5 Turns |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt, 30mm x 147T | Ratio: 1.771:1 | Bevel Drive Ratio: 2.824:1 |
| Clutch | Dry, Single Plate, Hydraulically Actuated |
| Gear Ratios (overall) 1st | 3.251:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.955:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.310:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.000:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.753:1 |
| Gear Ratio (Reverse, Low) | 3.180:1 |
| Transmission | Hydraulically Actuated Automated Manual (AutoDrive) 5 Speed Synchromesh w/ Reverse |
| Suspension | |
| Shock Absorber | Revised Twin Tube Gas Charged Coil Overs |
| Suspension | Independent, Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms |
| Brakes | |
| Front braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter |
| Rear braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter |
| Brakes, Caliper Type | Front/Rear: Aluminum 1 piston |
| Brake System Type | Anti lock: Standard |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | Size: 225 / 45R18 | Type: Kenda SS-799 |
| Front Wheel | Size: 18x7.5 | Type: Aluminum |
| Rear Tire | Size: 305 / 30R20 | Type: Kenda SS-799 |
| Rear Wheel | Size: 20x11.0 | Type: Aluminum |
| Wheels | Steering Materials: Smooth & Perforated Full-Grain Leather | Steering Wheel Accent Stitching: Turbo Silver Euro Stitch |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 5.4 in (137.3 mm) |
| Overall Height | 51.9 in (1,318 mm) |
| Overall Length | 149.6 in (3,800 mm) |
| Overall Width | 77.9 in (1,980 mm) |
| Track Width | 69.1 in (1,755 mm) |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Capacities | |
| Load Capacity, Land | Peak Lateral Grip: 1.02 g |
| Fuel Capacity | 9.77 gal (37.1 L) |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,670 lb |
| Weight | Max Wet: 2,199 lb |
| Lights and Safety | |
| Headlight Type | LED High & Low Beam |
| Lighting | Front Lower Accent Lights: LED | Front Upper Accent: LED | Indicator: LED | License Plate: LED | Main Brake: LED | Center Brake: LED |
| Turn Signal | LED |
| Color | |
| Colors | Blue Rush, Mirage Gray | Interior: Gloss Black | Main Accent: Blue Rush, Mirage Gray |
| Electric | |
| Electrical | 12v DC Outlets: 2 |
| Features | |
| Gauges | Dual Sweep LED Backlit Gauge with Configurable LCD Display |
| Features | Infotainment / Display: 7” Display Powered by RIDE COMMAND with Bluetooth®, USB Phone Connectivity, & Backup Camera | Audio System: "Stage 2 Max Audio: 8" Rockford Fosgate® 200w Audio System, Automatic Volume Control, & Plug & Play Expandable Amplifier" | Cruise Control: Standard | Passive Security System: Standard | USB Ports: 2 | Vehicle Hill Hold: Standard |
| Traction Control System | Standard |
| Stability Control System | ESC (Electronic Stability Control): Standard |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris SLR AutoDrive
$33,249.00
RideNow Ocala
Scan to visit
rhy928p6.dealerspike-clients.com
2026 Polaris SLR AutoDrive
Price:
$33,249.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Ocala |
| Primary Color | BLU |
| Stock # | SL169929 |
| VIN | 57XAAFHB4T8169929 |
| Condition | Excellent |
Description
Welcome to RideNow Powersports of Ocala Floridas Largest Powersports DealershipRideNow Powersports of Ocala is Floridas largest powersports dealership, offering an unbeatable selection, exceptional service, and a customer first experience. Whether youre a seasoned rider or just starting out, our team helps you find the perfect motorcycle, ATV, side by side, personal watercraft, and more.With over 1,000 new and preowned vehicles from top brands like Yamaha, Honda, KTM, Ducati, Husqvarna, Triumph, BMW, Kawasaki, Polaris, Can Am, Suzuki, Sea Doo, CFMOTO, and Slingshot, we have the right ride for every style, experience, and budget.Our financing specialists work with top lenders to provide flexible options for all credit situations. Plus, enjoy FREE tire installation as part of our commitment to value and customer care.Visit RideNow Ocala today open seven days a week for sales, service, parts, accessories, and financing. RideNow Ocala Where Your Next Adventure Begins.
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.5 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Displacement | 1,997 cc |
| Engine Type | Prostar 2.0L 4 Cylinder |
| Valve train | DOHC |
| Engine Power | Peak: 204.1 HP @ 7,500 RPM | Power to Weight Ratio: 8.2 lb/hp |
| Engine Torque, Maximum | Peak: 149.8 ft-lbs at 6,500 RPM |
| Rated Engine Speed | Rev Limit: 8,500 RPM |
| Electronic Power Steering | Variable Speed Sensitive Electronic Power Steering 2.0 |
| Ignition | Proximity Key with Keyless Start |
| Acceleration | 0-60 MPH: 4.9 Seconds |
| Battery | |
| Battery | 30AH, 12V, 400 CCA |
| Performance | |
| Top Speed | Limited to 125 MPH |
| Fuel System | |
| Fuel System | Multiport Injected |
| Fuel Type | 91 octane or higher |
| Drivetrain | |
| Steering | Actuation: Rack-and-pinion | Turns: 2.5 Turns |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt, 30mm x 147T | Ratio: 1.771:1 | Bevel Drive Ratio: 2.824:1 |
| Clutch | Dry, Single Plate, Hydraulically Actuated |
| Gear Ratios (overall) 1st | 3.251:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.955:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.310:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.000:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.753:1 |
| Gear Ratio (Reverse, Low) | 3.180:1 |
| Transmission | Hydraulically Actuated Automated Manual (AutoDrive) 5 Speed Synchromesh w/ Reverse |
| Suspension | |
| Shock Absorber | Revised Twin Tube Gas Charged Coil Overs |
| Suspension | Independent, Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms |
| Brakes | |
| Front braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter |
| Rear braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter |
| Brakes, Caliper Type | Front/Rear: Aluminum 1 piston |
| Brake System Type | Anti lock: Standard |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | Size: 225 / 45R18 | Type: Kenda SS-799 |
| Front Wheel | Size: 18x7.5 | Type: Aluminum |
| Rear Tire | Size: 305 / 30R20 | Type: Kenda SS-799 |
| Rear Wheel | Size: 20x11.0 | Type: Aluminum |
| Wheels | Steering Materials: Smooth & Perforated Full-Grain Leather | Steering Wheel Accent Stitching: Turbo Silver Euro Stitch |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 5.4 in (137.3 mm) |
| Overall Height | 51.9 in (1,318 mm) |
| Overall Length | 149.6 in (3,800 mm) |
| Overall Width | 77.9 in (1,980 mm) |
| Track Width | 69.1 in (1,755 mm) |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Capacities | |
| Load Capacity, Land | Peak Lateral Grip: 1.02 g |
| Fuel Capacity | 9.77 gal (37.1 L) |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,670 lb |
| Weight | Max Wet: 2,199 lb |
| Lights and Safety | |
| Headlight Type | LED High & Low Beam |
| Lighting | Front Lower Accent Lights: LED | Front Upper Accent: LED | Indicator: LED | License Plate: LED | Main Brake: LED | Center Brake: LED |
| Turn Signal | LED |
| Color | |
| Colors | Blue Rush, Mirage Gray | Interior: Gloss Black | Main Accent: Blue Rush, Mirage Gray |
| Electric | |
| Electrical | 12v DC Outlets: 2 |
| Features | |
| Gauges | Dual Sweep LED Backlit Gauge with Configurable LCD Display |
| Features | Infotainment / Display: 7” Display Powered by RIDE COMMAND with Bluetooth®, USB Phone Connectivity, & Backup Camera | Audio System: "Stage 2 Max Audio: 8" Rockford Fosgate® 200w Audio System, Automatic Volume Control, & Plug & Play Expandable Amplifier" | Cruise Control: Standard | Passive Security System: Standard | USB Ports: 2 | Vehicle Hill Hold: Standard |
| Traction Control System | Standard |
| Stability Control System | ESC (Electronic Stability Control): Standard |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |